Blog

24 styczeń

CZY WIESZ ŻE...

Kaletki

Przyczyn dolegliwości bólowych w rejonie dołu podkolanowego może być bardzo wiele. Jedną z nich jest patologicznie zmieniona kaletka zwana cystą Bakera.

Czym są kaletki?

Kaletki maziowe chronią ścięgna i ułatwiają im przesuwanie. Ściany kaletki są zbudowane podobnie jak torebki stawowe. Są to struktury, które przypominają poduszki z płynem maziowym w środku. Anatomicznie zaprojektowane są tak, aby zmniejszyć ciśnienie i tarcie mechaniczne pomiędzy powiązanymi ze sobą strukturami. Występując pomiędzy wypukłościami kości i otaczającymi je tkankami miękkimi, kaletki często mogą stać się patologicznie powiększone i zapalne. Wówczas powodują ból, który często przypomina ten pochodzenia mięśniowo-ścięgnistego.
Przykładem może być dół podkolanowy i kaletki występujące w tym regionie, czyli pod ścięgnem mięśnia brzuchatego łydki oraz kaletka mięśnia półbłoniastego. Czasami dochodzi do ich połączenia (mają kontakt z jamą stawu) i w ten sposób w jamie stawowej kolana powstaje duży zachyłek, który może się patologicznie powiększać. Wówczas tworzy się torbiel dołu podkolanowego znana również jako torbiel (cysta) Bakera. Histologicznie ściany torbieli przypominają torebkę maziową. Może ona wówczas dawać objawy typu: ból, uczucie ciśnienia lub powodować obrzęk po tylnej stronie kolana, a także zaburzać jego normalną ruchomość.

Kiedy występuje?

Torbiele podkolanowe pojawiają się w związku z powstałymi śródstawowymi zaburzeniami stawu kolanowego takimi jak: zmiany zwyrodnieniowe lub uszkodzenia łąkotek . Związane są z powstającym w obrębie stawu wysiękiem, który może przybrać formę przewlekłą. Dotyczy to szczególnie osób starszych. Z kolei u osób młodych, często w grupie sportowców, ich występowanie związane jest również z większą sztywnością mięśni kulszowo-goleniowych. Napięcie mięśniowe może sprzyjać tworzeniu się obrzęku w omawianych kaletkach.

W terapii istotne jest zbadanie możliwej przyczyny powstałej torbieli. Jeśli dysbalans mięśniowy przyczynia się do powstałych zmian, wówczas istotna jest praca funkcjonalna i przywrócenie równowagi mięśniowej.

Czytany 1486 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 14 kwiecień 2019 20:02

Aktualności

Dane Adresowe

Reditum Gabinet Fizjoterapii

47-224 Kędzierzyn-Koźle
ul. Piotra Skargi 23/3
Telefon: +48 790 856 143
Telefon: +48 500 003 927
E-mail: reditum@reditum.pl
Facebook: facebook

O nas

Świadczymy kompleksowe usługi fizjoterapeutyczne. Zapraszamy do zapoznania się z zakresem naszych działań, które skierowane są w stronę osób z dysfunkcjami narządu ruchu czyli układu neuro-mięśniowo-szkieletowego.